Laserowe usuwanie blizn – 10 pytań o zabieg

Zabieg usunięcia blizn może być przeprowadzony przy pomocy wielu metod. Ze względu na małą inwazyjność i dużą precyzję pacjenci bardzo chętnie decydują się na zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Procedura ta jest bardzo szczegółowo opisana zarówno w literaturze medycznej, jak i popularnonaukowej, jednak nie wszystkie informacje dostępne w internecie są jednoznaczne i… prawdziwe. Dlatego publikujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące laserowego usuwania blizn!
Spis treści
ToggleKiedy usuwać blizny laserem?
Blizny z reguły nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Chęć ich usunięcia wynika przede wszystkim ze względów estetycznych, zwłaszcza gdy występują w widocznym miejscu na ciele i wyraźnie odznaczają się od skóry. Przy pomocy lasera można usunąć blizny zanikowe, m.in. potrądzikowe, pourazowe lub powstałe po ospie wietrznej.
Metody tej nie stosuje się z kolei w przypadku blizn wypukłych, ponieważ w wyniku produkcji kolagenu i elastyny powstałyby blizne przerostowe – efekt odwrotny do zamierzonego. Wyboru sposobu usunięcia danej blizny dokonuje lekarz, który w trakcie konsultacji ocenia stan zmiany i wyklucza przeciwwskazania do wykonania zabiegu.
Czy laser jest bezpieczny?
Tak, zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego wykonywane przez doświadczonego zabiegowca są całkowicie bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania wykluczające tę metodę.
Do najczęściej występujących należą: blizna wypukła, infekcje i choroby skórne w miejscu planowanego zabiegu, skłonność do bliznowacenia, przyjmowanie leków światłouczulających oraz ciąża i okres karmienia piersią.
Czy laserowe usuwanie blizn boli?
Laserowe usuwanie blizn wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że zabieg jest bezbolesny. Podczas wykonywania procedury pacjent odczuwa jedynie lekkie pieczenie lub kłucie.
W okresie gojenia skóra jest bardziej wrażliwa na dotyk, może pojawić się również pieczenie lub swędzenie. W ograniczeniu związanego z tym dyskomfortu pomaga stosowanie delikatnych kremów (np. przyspieszających gojenie). Jeśli po wykonaniu zabiegu pacjent będzie odczuwał silny ból lub zauważy infekcję skóry, powinien skontaktować się z lekarzem.
Po jakim czasie można usunąć blizny laserem?
Zabieg laserowego usuwania blizny wykonuje się po zagojeniu rany, które trwa zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy (w zależności od jej wielkości i miejsca powstania).
Każdy przypadek powinien zostać oceniony indywidualnie podczas konsultacji lekarskiej – to lekarz podejmuje decyzję o możliwości rozpoczęcia leczenia i wyborze odpowiedniej metody.
Jak wygląda laserowe usuwanie blizn?
Usuwanie blizn przy pomocy lasera frakcyjnego CO2 jest zabiegiem prostym, bezpiecznym i szybkim – zwykle trwa od kilkunastu minut do godziny, w zależności od rodzaju i wielkości blizny. Procedura rozpoczyna się od oczyszczenia skóry i nałożenia kremu znieczulającego. Następnie blizna jest naświetlana wiązką lasera.
Po zakończeniu zabiegu pacjent może czuć się obolały, dlatego przez co najmniej dobę powinien pozostać w domu i odpoczywać. Ważne jest, by przez 3 miesiące od zabiegu nie eksponować leczonego obszaru skóry na słońce, a także stosować każdego dnia krem z filtrem UV 50.
Ile sesji laserem jest potrzebnych do usunięcia blizn?
Usuwanie blizn jest procesem, którego długość zależy od wielu czynników. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie serii kilku lub kilkunastu zabiegów.
Czy laserowe usuwanie blizn jest skuteczne?
Tak, skuteczność laserowego usuwania blizn potwierdzają liczne badania i opisy konkretnych przypadków. Jednak efekty zabiegu zależą od wielu czynników, m.in. rodzaju i głębokości blizny, wieku pacjenta oraz jego indywidualnych predyspozycji. Dużą rolę odgrywa także odpowiednia pielęgnacja skóry, w tym stosowanie kosmetyków i kremów zalecanych przez osobę wykonującą zabieg.
Efektywność laserowego usuwania blizn wynika z wyjątkowego sposobu działania urządzenia – wiązki lasera wykonują w skórze siateczkę kontrolowanych mikrouszkodzeń, wokół których pozostawione są zdrowe, nienaruszone tkanki. Technika ta stymuluje skórę do produkcji elastyny i kolagenu – składników odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność.
Czy po laserze zostaje blizna?
Zabieg z użyciem lasera rzadko prowadzi do powstania blizn. Takie sytuacje mogą się zdarzyć, gdy pacjent ma skłonność do bliznowców (dlatego należy taką opcję wykluczyć przed rozpoczęciem leczenia) lub nie stosuje się do zaleceń osoby wykonującej zabieg.
Czy laser usunie bliznę po cięciu cesarskim?
Tak, jeśli jest to blizna zanikowa. Należy jednak pamiętać o dwóch kwestiach: przeprowadzenie zabiegu jest możliwe po całkowitym zagojeniu rany, a okres karmienia piersią jest jednym z przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
Ile goi się skóra po laserze?
Czas gojenia się skóry po laserowym usuwaniu blizn trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni, choć w przypadku bardziej intensywnej terapii może potrwać nawet kilka tygodni. W pierwszych 2-3 dniach po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, a przez następne kilka dni ulega złuszczaniu.
—
Źródła:
[1] Szczepanik-Kułak P. i inni, 2020, Application of fractional laser in the treatment of scars, Dermatol Rev 107
[2] Elesawy F., 2023, Acne Scars and Fractional Laser: A Comprehensive Review, Benha Journal of Applied Sciences
[3] Wang J. i inni, 2024, Efficacy and safety of sequential treatment with botulinum toxin type A, fractional CO2 laser, and topical growth factor for hypertrophic scar management: a retrospective analysis, Scientific Reports
[4] Załęska I., Atta-Motte M., 2017, Laseroterapia w redukcji blizn o różnej etiologii – przegląd literatury, Dermatologia