Skip to main content

Jak dbać o wygląd twarzy? Frakcyjne odmładzanie twarzy

Zmarszczki, przebarwienia, wysuszenie, utrata jędrności i elastyczności – to główne objawy starzenia się skóry, które najbardziej uwidaczniają się na twarzy. Choć proces ten jest naturalną konsekwencją upływu czasu, można ograniczyć jego skutki na wiele sposobów. Jedną z najnowocześniejszych niechirurgicznych metod odmładzania twarzy jest zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2.

Dlaczego skóra się starzeje?

Starzenie się skóry jest procesem, na który wpływają czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Do pierwszej grupy należą m.in. promieniowanie ultrafioletowe, dym tytoniowy, stosowanie niewłaściwych zabiegów pielęgnacyjnych, nieprawidłowa dieta czy zanieczyszczenia środowiska. Drugą stanowią zmieniające się wraz z wiekiem właściwości komórek i procesów metabolicznych. Zdolność organizmu do samoregulacji stopniowo się ogranicza, a skóra zaczyna produkować mniej kolagenu i elastyny.

U każdego człowieka proces ten może się zaczynać w innym wieku i przebiegać w różnym tempie. Jego skutki zaczynają być widoczne najczęściej w wieku 25-30 lat [1]. Na twarzy pojawiają się zmarszczki płytkie (o głębokości pon. 0,05 mm), które z czasem się pogłębiają. Wskutek utraty lipidów oraz wody w naskórku skóra staje się przesuszona. Z kolei mniejsza liczba fibroblastów syntezuje mniej kolagenu, co wpływa na pogorszenie jędrności i elastyczności. Istotą zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 jest odwrócenie tych tendencji – kontrolowane mikrouszkodzenia stymulują bowiem skórę do procesów regeneracyjnych i zwiększonej produkcji substancji odpowiedzialnych za młody wygląd.

Na czym polega frakcyjne odmładzanie twarzy?

Wiązki lasera frakcyjnego tworzą mikrokolumny uszkodzeń, które docierają do głębszych warstw skóry. Powstałe w ten sposób mikroskopijne otwory obejmują zwykle 20-25 proc. leczonego fragmentu – resztę stanowią otaczające je zdrowe komórki naskórka [2]. To właśnie dzięki nim rozpoczyna się naturalny proces gojenia i regeneracji. W efekcie produkowany jest kolagen, czyli substancja odpowiedzialna za napięcie skóry.

Zabieg ten jest zupełnie bezpieczny i prosty – odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Nie sprawia dużego bólu, choć pacjent może odczuwać lekki dyskomfort. Współczesne urządzenia pozwalają lekarzom dostosować parametry działania lasera w zależności od indywidualnych potrzeb i typu skóry każdego pacjenta.

Po zakończeniu procedury pacjent nie wymaga hospitacji i może udać się do domu. Wkrótce na twarzy pojawi się zaczerwienienie i obrzęk, który powinien ustąpić po 2-3 dniach. W tym czasie skóra jest przesuszona, może być też odczuwalne swędzenie lub pieczenie. Gdy naskórek zacznie się złuszczać, oznacza to, że następuje proces odnowy. Warto wtedy stosować delikatne kremy nawilżające. Całkowity okres gojenia trwa około 4-5 tygodni.

Jakie efekty przynosi frakcyjne odmładzanie twarzy?

Efekty zabiegu (lub serii zabiegów) z wykorzystaniem lasera frakcyjnego pojawiają się stopniowo. Wynika to ze specyfiki procesu naturalnej regeneracji skóry, który może trwać nawet kilka miesięcy. Warto jednak poczekać, ponieważ przebudowana w ten sposób skóra może zachować młody, promienny wygląd nawet przez kilka kolejnych lat.

Do najważniejszych efektów frakcyjnego odmładzania twarzy należą:

  • wygładzenie zmarszczek i bruzd,
  • zwiększenie elastyczności skóry wskutek zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny,
  • redukcja przebarwień i ujednolicenie kolorytu skóry,
  • zmniejszenie widoczności porów,
  • rozjaśnienie skóry i poprawa jej struktury,
  • redukcja widoczności blizn.

Skuteczność lasera frakcyjnego potwierdzają liczne badania. Analiza Christiansena i Bjerringa [4] wykazała, że po 3 miesiącach od terapii poprawę gęstości skóry właściwej stwierdzono aż u 72,7 proc. pacjentów (ocena przeprowadzona ultrasonograficznie). Zadowolenie z redukcji widocznych zmarszczek okołoustnych zadeklarowało 80 proc. osób, a poprawę w zakresie nierównomiernego kolorytu skóry – 62,5 proc. badanych.

Co istotne, laser frakcyjny jest również wykorzystywany jako integralny element strategii leczenia z wykorzystaniem innych metod, m.in. radiofrekwencji, mikronakłuwania czy stosowania preparatów miejscowych.

Źródła:

[1] Resich-Kozieł L., Niemyska K., 2020, Rodzaje oraz przyczyny starzenia się skóry, Kosmetologia Estetyczna, vol. 9

[2] Czarnota A., 2016, Pielęgnacja i regeneracja skóry po nieinwazyjnych zabiegach odmładzania twarzy, Kosmetologia Estetyczna, vol. 5

[3] Haykal D. i inni, 2024, Advancements in laser technologies for skin rejuvenation: A comprehensive review of efficacy and safety, Journal of Cosmetic Dermatology, vol. 23

[4] Christiansen K., Bjerring P., 2008, Low density, non-ablative fractional CO2 laser rejuvenation, Lasers Surg Med.