Skip to main content

Toksyna botulinowa

Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową

Toksyna botulinowa jest stosowana w medycynie estetycznej, np. do redukcji zmarszczek, leczenia nadpotliwości czy kurczów mięśni. Działanie toksyny polega na blokowaniu przekaźnictwa nerwowego, co prowadzi do osłabienia lub paraliżu mięśni.


Jak przebiega zabieg?

Zabieg usuwania zmarszczek, czyli iniekcji z wykorzystaniem toksyny botulinowej, to popularna metoda redukcji zmarszczek oraz innych oznak starzenia się skóry. Toksyna botulinowa typu A jest najczęściej stosowanym rodzajem tej substancji w medycynie estetycznej. Oto jak przebiega zabieg podania toksyny botulinowej w celu redukcji zmarszczk i jak się do niego przygotować:

Konsultacja z lekarzem

Przed zabiegiem warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który oceni naszą skórę, omówi cele oraz pomoże wybrać odpowiednią dawkę toksyny botulinowej.

Przygotowanie do zabiegu

Przeprowadzenie zabiegu nie wymaga szczególnego przygotowania. Przed zabiegiem botoksu należy unikać leków przeciwbólowych oraz antykoagulantów, takich jak aspiryna, które mogą zwiększyć ryzyko krwawienia i siniaków. Warto również unikać alkoholu na kilka dni przed iniekcją.

Zabieg

Podczas zabiegu, lekarz dezynfekuje skórę, a następnie za pomocą cienkiej igły wstrzykuje odpowiednią ilość toksyny botulinowej w wybrane miejsca. Zabieg trwa około 15-30 minut i nie jest wymagane znieczulenie.

Po zabiegu

Warto unikać aktywności fizycznej oraz pozycji leżącej przez kilka godzin po zabiegu, aby uniknąć rozprowadzenia toksyny w organizmie.


Jak działa toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa działa na poziomie zakończeń nerwowych i mięśni, prowadząc do osłabienia lub paraliżu mięśni. Działa poprzez blokowanie uwalniania acetylocholiny, która jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za przekazywanie sygnałów między neuronami a mięśniami. Gdy toksyna botulinowa jest wprowadzona do organizmu, łączy się z receptorami błony komórkowej neuronów. Następnie, toksyna wnika do wnętrza komórek nerwowych, gdzie rozkłada białka odpowiedzialne za uwalnianie acetylocholiny.

W rezultacie przekaźnictwo nerwowe zostaje zablokowane, a mięśnie tracą zdolność do skurczu. W medycynie estetycznej toksyna botulinowa jest stosowana w niewielkich dawkach w celu osiągnięcia efektu relaksacji mięśni twarzy, co prowadzi do redukcji zmarszczek. W przypadku leczenia nadpotliwości toksyna botulinowa hamuje aktywność gruczołów potowych przez blokowanie sygnałów nerwowych, które je kontrolują.

W terapii kurczów mięśni i innych zaburzeń neurologicznych toksyna botulinowa pozwala na tymczasowe zmniejszenie napięcia mięśniowego, co ułatwia wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych i poprawia jakość życia pacjentów.

Toksyna botulinowa jest stosowana do wygładzenia zmarszczek mimicznych, takich jak kurze łapki, lwia zmarszczka, zmarszczki palacza, zmarszczki królicze, czy poziome zmarszczki czoła.

Medycyna estetyczna korzysta również z toksyny botulinowej w leczeniu nadmiernej mimiki, uśmiechu dziąsłowego czy kształtowania brody, leczeniu bruksizmu i migreny. Warto wspomnieć, że toksyna botulinowa znajduje zastosowanie również poza medycyną estetyczną, np. w leczeniu zeza.


Przeciwwskazania do zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej warto zapoznać się z przeciwwskazaniami, które mogą wykluczyć niektóre osoby z możliwości jego wykonania. Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem botoksu obejmują:

-Ciąża i karmienie piersią, toksyna botulinowa nie jest zalecany dla kobiet w ciąży ani karmiących piersią, gdyż nie ma wystarczających danych dotyczących wpływu toksyny botulinowej na rozwój płodu czy dziecka.

-Alergia na składniki preparatu

-Przyjmowanie niektórych leków. Niektóre leki, takie jak antybiotyki z grupy aminoglikozydów czy leki przeciwzakrzepowe, mogą wpływać na efektywność działania botoksu, a nawet zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań.

-Choroby mięśniowe

-Toksyna botulinowa jest przeciwwskazany dla osób cierpiących na choroby mięśniowe, takie jak miastenia czy zespół Lamberta-Eatona, gdyż może pogorszyć objawy tych schorzeń.

-Infekcje i stany zapalne w miejscu planowanego zabiegu

-Zabieg z użyciem toksyny botulinowej nie powinien być wykonywany w miejscach, w których występuje infekcja czy stan zapalny skóry.

Przed zabiegiem z użyciem toksyny botulinowej należy przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem, aby upewnić się, że nie występują przeciwwskazania do jego wykonania. Jeśli jednak występują, warto porozmawiać z lekarzem, który może zaproponować alternatywne metody leczenia.

Leczenie bruksizmu za pomocą toksyny botulinowej stało się popularnym i skutecznym rozwiązaniem tego problemu. Bruksizm może prowadzić do uszkodzenia szkliwa zębów, bólu w stawach skroniowo-żuchwowych oraz napięcia mięśni żuchwy, co często wpływa na komfort życia osoby dotkniętej tym schorzeniem. Toksyna botulinowa, dzięki swoim właściwościom rozluźniającym mięśnie, może przyczynić się do zmniejszenia napięcia mięśniowego w obszarze żuchwy, co z kolei prowadzi do redukcji objawów bruksizmu.

Celem zabiegu jest osłabienie siły skurczu tych mięśni, co prowadzi do zmniejszenia zgrzytania zębami oraz bólu w stawach skroniowo-żuchwowych. Efekty zabiegu utrzymują się zwykle od 3 do 6 miesięcy, a ich długość zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz dawki podanej toksyny botulinowej.Zabiegi w MMclinic


Klinika medycyny estetycznej


Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek: 10:00-20:00
sobota – niedziela: 10:00-16:00

Adres kliniki:

ul. Strachowskiego 32,
52-210 Wrocław, Polska